sobota, 25 maja 2013

Ad maiorem Dei gloriam!

Dzisiaj muzycznie, bo przy takiej pogodzie jedynie dobra muzyka może postawić na nogi. Na początek propozycje trzech płyt:

1. „Wniebowianki” – Deus Meus


Płyta zachwyciła mnie po tym… jak się dowiedziałam, że istnieje. Cztery z dwunastu piosenek miałam zaszczyt poznać od podszewki na warsztatach z Deus Meus. Zespół był mi znany wcześniej, ale jakoś forma nagrania piosenek na płytach mi nie odpowiadała. Wołałam już wersje scholowo – gitarowe. Aż spotkałam pana Marcina Pospieszalskiego, panią Lidię Pospieszalską, Tamarę Przybysz i jeszcze paru członków Deus Meus. W ogóle „zrządzenie losu”, że wyjazd na warsztaty z wolontariuszami ze świetlicy środowiskowej pozwolił mi poznać Adama Kulisia, który był jednym z prowadzących warsztaty „Deusów” i w taki sposób się na nich znalazłam. 
 
Jak wyglądały warsztaty? Mniej więcej tak:

I nagle pan Marcin bierze taką jedną piosenkę, której w życiu nie słyszałam i mówi o tym jak ludzie współpracują z Bogiem w tworzeniu najpierw melodii, później tekstów, często natchnionych Pismem, a później zaczynają intensywnie pracować i pracować. W studio, w domu, by piosenka nie była nudna, by potrzymać zainteresowanie słuchającego, zachwycić go, sprawić by piosenka miała coś, co sprawi, że nie będzie taka jak wszystkie. W „Wniebowiankach” można usłyszeć wiele stylów muzycznych, afrykańskie brzmienia, coś na podobieństwo ludowych przyśpiewek i gospelowego grania.

Śmiem twierdzić, że wszyscy członkowie zespołu robią to, co robią z pasją. Jednak tylko panu Marcinowi dano aż na tak długi czas zabrać głos. Więc robił, co mógł, by zachęcić nas do sięgania po polskie tradycje, po tradycje regionów, z których pochodzą nasi dziadkowie. Inspirował do poszukiwania własnej tożsamości kulturowej, do podtrzymywania zwyczajów, tego dziedzictwa kulturowego, które sprawia, że jesteśmy, kim jesteśmy. Polacy wstydzą się sztuki ludowej, idą za zachodem, czerpią z niego pełnymi garściami, uważając, że bycie takimi, jak wszyscy jest super. Tylko, co się z nami stanie, gdy zapomnimy o swoich korzeniach, gdy stracimy szacunek do naszej tożsamości kulturowej i narodowej? Kim wtedy będziemy?

Oczywiście nie obyło się bez warsztatów z emisji i wielu godzin ćwiczenia trudniejszych pieśni. Jakby tak każdy zamiast wysłuchać muzyki z odtwarzacza, mógł zobaczyć te wszystkie składowe powstającej muzyki, te instrumenty, grających na nich, tych wszystkich śpiewających podzielonych na dane partie głosowe, tą całą pracę włożoną w to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, by żaden śpiewający się nie spóźnił, żeby każdy „wszedł”, kiedy trzeba. Tyle pracy i… Ad maiorem Dei gloriam! (na większą chwałę Bożą!). 

A każdy ma okazję zobaczyć to na koncertach! Tyle, że Deus Meus, jakoś nie koncertuje w Szczecinie, choć zespół stąd pochodzi (http://deusmeus.pl/?m=koncerty). Może jakoś można by było to zmienić? Mieć taki zespół z zasięgu ręki i nie wykorzystać go do celów wyższych?  Ja to widzę tak, Teatr Letni, albo jakiś pareczek i wielki nagłośniony koncert, na cały Szczecin! Na scenie Deus Meus i może jeszcze jakieś chrześcijańskie zespoły. W jednym dniu! 

Póki, co jakby ktoś chciał się na coś takiego wybrać to ma do wyboru:

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha
30 maja 19:00 Rzeszów

Bądź jak Jezus - koncert
30 maja 2013 od godz. 16:00 Mysłowice nad Słupną
http://badzjakjezus.pl/

Polska Copacabana
5-8 Lipca Płock
http://www.festiwal2013.pl/

Przystań z Jezusem
22-29.07.2013 Kołobrzeg
http://www.przystanzjezusem.pl/

Rio in Częstochowa
23-28 lipca 2013 Częstochowa
http://rioinczestochowa.pl/

Dobra, póki co to by było tyle o Deus Meus i „Wniebowiankach”.


2. A teraz druga płyta: „Tylko Ty i ja” - New Life’m,

choć recenzji do niej nie napiszę, bo jeszcze nie słuchałam. O tym, że warto się nią zainteresować świadczy poniższy artykuł i opinie „znanych i lubianych”, które znajdują się tuż pod opisem płyty:


3.”Jan Bosko – Spacer po linie” POROZUMIENIE & GOŚCIE 
A o tej płytce to już w ogóle nie wiem, co myśleć, kawałek opisu:
„Na rockowo brzmiącej płycie pojawią się raperzy: FPS i ARKADIO oraz Darek Malejonek z MALEO REGGAE ROCKERS. Teksty poszczególnych numerów inspirowane są życiem i działalnością księdza Bosko.”
Może, niech każdy sam sprawdzi, co to:


Polecam cały serwis: http://www.chrzescijanskiegranie.pl/  -  informacje o koncertach, wieczorach uwielbienia, nowych płytach, piosenkach.

Jak się okazuję świat polskiej muzyki chrześcijańskiej nie jest wcale taki ubogi jakby mogło się wydawać, na pierwszy rzut oka. Rap, reggae, rock, gospel i czego dusza zapragnie!

Na koniec propozycje katolickich rozgłośni i w dodatku nie z Torunia! Jakby kogoś Toruń drażnił…


http://opoka.fm/

I notowanie chrześcijańskich nowości: