wtorek, 19 marca 2013

Mo Cuishle! - Moja ukochana, moja krew!

Garść cytatów z filmu "Za wszelką cenę.""W boksie chodzi o szacunek. Który zdobywasz dla siebie. A zabierasz go innemu gościowi."

"Frankie lubił mówić, że w boksie nie ma niczego naturalnego. Że w boksie wszystko jest na odwrót. Czasami, najlepszy sposób, aby zadać cios. To cofnąć się. Ale jak cofniesz się za daleko. W ogóle nie będziesz walczył."

"Niektórzy mówią, że do walki najważniejsze jest serce. Frankie mówi: "Pokaż mi boksera, który ma tylko serce, a ja od razu wskażę drugiego, który czeka na pokonanie go"."

"Nie myśl o tym, jak o worku. Jeśli chcesz to robić, musisz postrzegać to jak przeciwnika. Rozumiesz? Jest cały czas w ruchu. Posuwa się do ciebie, wokoło ciebie i odsuwa się od ciebie.  Jasne? Nie uderzasz w momencie, gdy napiera na ciebie, ponieważ wtedy cię od razu odepchnie. Rozluźnij uderzenie, poczuj balans. Obserwuj go uważnie, obracaj się, poruszaj głową. Cofnij jedno ramię, żebyś była przygotowana na zadanie potężnego ciosu. Cały czas obracaj się, bądź w ruchu. Bądź w kontakcie. Na około. Bądź w ruchu. Uderz teraz kilka razy. Seryjne uderzenia, poczuj je."
"Jeśli w boksie jest jakaś magia, to jest to magia walki ponad granicami. Mimo połamanych żeber, odbitych nerek, okaleczeń i sińców. To magia ryzykowania wszystkiego dla marzeń, których nie dostrzega nikt poza tobą."

"W boksie nie ma niczego naturalnego. Wszystko jest na odwrót. Jeśli chcesz iść na lewo, nie robisz kroku w lewo, ale przenosisz obciążenie na palce prawej stopy. Jeśli chcesz iść w prawo używasz wtedy palców lewej stopy. I zamiast cofać się od ciosów tak jak robi to każdy, wchodzisz na nie. Wszystko w boksie jest na odwrót."

"Stoisz płasko. Musisz się poruszać to jedna z najważniejszych rzeczy, których muszę cię nauczyć. A zatem musisz robić tak. Ugnij kolana delikatnie. Przyjmij pozycję do walki. Tak, jakbyś chciała kogoś uderzyć.  Uderz w gruszkę. Nie chodzi o to, aby mocno uderzyć, ale o to, aby dobrze uderzyć.  Na raz uderzam. Przechodzę teraz na prawą stopę. Widzisz jak przesuwam ciężar ciała na prawą stronę i uderzam tylnią częścią ręki, żeby się odbijała, przechodzę na lewą stopę i uderzam prawą ręką. I powtarzamy manewr. Z powrotem powracam na prawą stopę."

"Odpoczniesz po śmierci."

"Powinieneś wiedzieć jak stać, utrzymywać nogi na linii z ramionami. Żeby stworzyć zawodnika trzeba wyeksploatować go do granic wytrzymałości. Nie wystarczy powiedzieć, aby zapomniał o wszystkim, co wie, musisz sprawić, aby zapomniał aż do szpiku kości. Musisz sprawić, aby był tak zmęczony, że byłby w stanie słuchać wyłącznie ciebie. Słyszał tylko twój głos, robił to, co mu powiesz i nic innego. Pokazać mu jak balansować ciałem i jak uciekać od przeciwnika. Jak wyczuć odpowiedni moment, aby użyć palców prawej stopy. Jak ugiąć kolana, kiedy wyprowadzasz końcowe uderzenie. Jak przejść do kontrataku i sprawić, że przeciwnik nie podążył za tobą. A potem musisz mu to wszystko pokazać jeszcze raz. I jeszcze jeden, i jeszcze raz. Aż pomyśli, że jest już tym wszystkim znudzony."

"Nie oddychasz. Za każdym razem, jak czujesz presję wstrzymujesz oddech. Przestań tak robić."

"Ciało wie to, czego nie wie sam zawodnik. Kiedy ochraniać się i usunąć się odpowiednio daleko. I jeśli się temu sprzeciwiasz ono odpowiada: "Hey, to ja jestem odpowiedzialne, a ty sam niczego nie rozumiesz.""

"Powinna tak walczyć. Ma talent."

"Leży na deskach, odpoczywa i mówimy, że próbuje odzyskać siły i zmysły - nazywamy to syndromem nokautu."

"Dała się podpuścić. Dobrze."

"Jaka jest zasada? Ochraniać siebie przez cały czas. Więc jaka jest zasada? Ochraniać siebie przez cały czas."

"Wszyscy bokserzy są na swój sposób uparci. Zawsze tworzą coś, o czym myślą, że są lepsi od ciebie. Prawdą jest, że nawet jak się mylą i nawet, jeśli to coś może ich zniszczyć to, jeśli uda ci się tego pozbyć, to znaczy, że to nie jest prawdziwy bokser."

"Ochraniać twarz, trzymać lewą w górze, wracać, kiedy trzeba, po zakończonej rundzie, do narożnika. Zbyt szybko się nie odwracać, bo przeciwnik może to wykorzystać, nie grać fair."

"Zaoszczędź na tyle, abyś mogła, kupić sobie jakiś mały domek. Za gotówkę, nie w kredyt.  Trochę potrwa, ale musisz znaleźć sobie jakieś własny kąt. Lepiej zaoszczędzić na coś istotnego, zamiast wydawać na niepotrzebne rzeczy i nie mieć niczego. Rozumiesz? Będziesz wydawać ciągle w końcu zorientujesz się, że nie masz nic."

"Popełniłem wiele błędów w życiu, chcę cię uchronić przed popełnianiem tych samych. - Wiem, szefie."

"Każdy może przegrać jedną walkę. Przegrasz raz, a jak powrócisz, zostaniesz mistrzem świata."

Gina Carano
 uznana za jedną z najpiękniejszych kobiet świata, zawodniczka boksu tajskiego i MMA

I jak tu nie porównywać boksu do naszego życia, ciągłej walki z szatanem, naszymi nałogami, złymi przyzwyczajeniami, z grzechami. Życie jest też walką o nasze marzenia, o wypełnianie powołania. I nauką, nauką życia, nauką zachwytu nad światem, nauką cierpienia, ciągłą pracą nad sobą, ćwiczeniem się w wytrwałości. Tylko jest jedna różnica między Bogiem a ludzkim trenerem. Bóg nigdy się nie myli i możemy zaufać mu całkowicie.